0.00 

Vegáni POZOR!

Vegánstvo môže znamenať pre každého priaznivca niečo iné. Niekto ho vníma ako spôsob stravovania vylučujúci konzumáciu živočíchov a živočíšnych produktov, iní ako filozofiu či životný štýl.

Vegánska strava môže v niektorých prípadoch znižovať výskyt určitých ochorení (vysoký cholesterol, rakovina hrubého čreva, atď..), ale niekedy so sebou prináša, bohužiaľ, aj svoje riziká. Všetko záleží od toho, ako si dokážete pripraviť stravu a skombinovať jednotlivé jej zložky tak, aby vám nič nechýbalo.

Aby strava obsahovala všetky živiny, ktoré si telo vyžaduje, je potrebné nad každodenným jedálničkom dôkladne pouvažovať a zložiť si ho tak, aby v ňom nič dôležité nechýbalo. Vegáni si musia dávať pozor hlavne na znížený obsah vitamínu B12, D3, ale aj na ďalšie zložky ako železo, vápnik, jód či omega-3 mastné kyseliny.

Zdravé tuky sa nachádzajú napríklad v semenách, orechoch, avokáde či kokose.

Príjem vápnika si zabezpečíte konzumáciou maku, tofu, sójového jogurtu či tmavej listovej zeleniny.

Zdrojom železa sú sójové bôby, šošovica, fazuľa, cícer, bulgur, cvikla, hrach atď. Jeho absorbciu podporíte dostatočným prísunom vitamínu C.

Pri tomto type stravy je dôležité, aby ste sa uistili, že prijímate dostatočné množstvo kalórií a máte dostatok energie. V opačnom prípade by vám hrozilo, že vášmu telu budú chýbať potrebné živiny, čo môže časom vyústiť do zdravotných problémov.

Rizikovým bodom vegánskej stravy sú bielkoviny.
Oproti živočíšnym bielkovinám majú rastlinné neplnohodnotný aminoprofil. To znamená, že na to, aby ste zabezpečili príjem všetkých aminokyselín, musíte poskladať váš jedálníček z rôznych a vhodne skombinovaných rastlín. Tento proces si vyžaduje veľa práce a sústredenosti. Aj to je dôvod, prečo sa veľa ľudí dopredu vzdáva a vracia sa k svojej pôvodnej strave.

Bielkoviny zastávajú v organizme pestrú paletu funkcií a sú pre život nevyhnutné. Ak sa cítite unavení, bez energie alebo zbadáte zhoršenie pleti, výskyt vrások, nízku telesnú hmotnosť, bolesť kĺbov, zrejme nastala vo vašom organizme disharmónia.

Jednou z možností, ako sa vyhnúť podobným problémom, je suplementácia týchto látok prostredníctvom výživových doplnkov. Dnes už existujú kvalitné a chutné produkty, ktoré sú obohatené o látky potrebné k podpore vyváženej stravy, určené práve tomuto typu ľudí.

Je pravda, že vyvážená vegánska strava dokáže pri bežnom živote zabezpečiť dostatočný príjem proteínov, tukov aj sacharidov, ale ak vediete aktívny život, cvičíte niekoľkokrát do týždňa alebo fyzicky ťažko pracujete, môžu byť vaše nároky na príjem živín vyššie. Vtedy je vhodné stravu o tieto výživové doplnky čím skôr obohatiť a vyhnúť sa tak prípadným zdravotným problémom.