0.00 

Proteín nie je doping!

Často sa stretávame s nie príliš lichotivým názorom na výživové doplnky, hlavne na tie športové. Ľudia ich mylne považujú za doping a označujú poctivých športovcov ako "sypačov". Odmietajú kvalitnú suplementáciu len preto, lebo si myslia, že sú to steroidy.

Jednou z týchto skupín sú vystrašení rodičia. Keď ich potomok začne chodiť do posilňovne a neskôr sa doma objavia "podozrivé vedrá" s práškami, začnú sa v nich vynárať obavy. Netušia, že tieto doplnky nepredstavujú ani zakázané, ani nebezpečné látky. Práve naopak, slúžia k doplneniu živín, ktoré v strave chýbajú. Dovoľte nám, aby sme vám objasnili, na čo tieto výživové doplnky slúžia.

Prostredníctvom stravy dostaneme do tela všetky potrebné živiny, ako sú bielkoviny, sacharidy, tuky, ale aj vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Ak si však chceme vyformovať postavu podľa našich predstáv, musíme dostať tieto živiny do tela v správnom pomere. Stáva sa, že prijímame s bielkovinami aj príliš veľa tuku alebo nedokážeme zjesť toľko mäsa, koľko naše telo potrebuje. Následkom príjmu nesprávneho pomeru živín tak dochádza k zaťaženiu tráviaceho systému.

Športovci môžu mať na určité živiny vyššie nároky. Výživové doplnky slúžia na to, aby sme ich stravu o tieto zložky doplnili.

Každý sme iný, všetci máme iné ciele, ale aj iné telo a iný zdravotný stav. Niekto si chce vyformovať postavu, zlepšiť svoj zdravotný stav, iní chcú schudnúť, mať lepšiu kondičku alebo sa trošku „rozhýbať” pri sedavom zamestnaní. Výživové doplnky slúžia na to, aby nám v naplnení týchto cieľov pomohli.

Môžeme ich rozdeliť do niekoľko skupín.

1. Športové výživové doplnky

Patria k nim, okrem iného, už aj v názve spomínané proteínové doplnky. Bielkoviny sú základnou živinou pre svaly. Tieto chutné proteínové nápoje (prípadne tyčinky, pudingy, atď.) nám pomáhajú vybudovať alebo udržať si svaly a zabezpečiť si tak zdravé, pevné a pekne vypracované telo. Tieto doplnky sú vhodné a potrebné aj pre ženy, pre ktoré sa dokonca vyrábajú špeciálne proteínové koktaily.

Patria k nim aj sacharidové doplnky, aminokyseliny, športové a rehydratačné nápoje, kĺbová výživa, prípravky na regeneráciu či stimulanty metabolizmu. Veľkú skupinu tvoria doplnky stravy, ktoré podporujú chudnutie, tzv. spalovače tuku.

2. Výživové doplnky pre zdravie a krásu

Základnými doplnkami tejto skupiny sú vitamíny a minerálne látky, ktorých nedostatočné množstvo v tele môže viesť k poruchám zdravia. Zaraďujeme k nim aj doplnky s mastnými kyselinami, probiotiká, enzýmy, antioxidanty, kĺbovú výživu, atď.

Tieto skupiny sa vzájomne dopĺňajú a nie je ich možné od seba ohraničiť. Napríklad kĺbovú výživu potrebujú športovci, ale aj ľudia, ktorí dbajú na zdravie svojich kĺbov.

Dopingové látky sú uvedené na zozname zakázaných látok, ktorý Svetová antidopingová agentúra každoročne zverejňuje.

Nemali by ste sa k nim dostať v bežných obchodoch, ani v obchodoch s výživovými doplnkami. Dbajte na to, aby ste si výživové doplnky zakúpili z dôveryhodných e-shopov či obchodov.

Blue Tape Measure Wrapping Black Medication Pill Bottle With White Cap