0.00 

Keď strácaš motiváciu

Už ste sa rozhodli urobiť prvý krok pre svoje vysnívané telo. Začali ste chodiť cvičiť, aj ste si zmenili stravovacie návyky, predsa máte pocit, že akosi to nefunguje, neidú Vám kilá dole, nemáte tehličky na bruchu? Nezúfajte a hlavne nestrácajte nádej a motiváciu! Poďme sa na to pozrieť spolu, aké môžu byť dôvody, ktoré brzdia Váš progress.

1.CHYBA V TRÉNINGU

Dohodli ste sa s kamarátkou, kolegyňou, že sa do boja s tukom, pustíte spoločne. Prvotný elán vás držal, možno vám to už aj vyšlo dvakrát-trikrát sa dostať do fitka, ale potom ona bola chorá, raz vy ste nemoli, lebo niečo v robote, o 2 týždne ste sa znovu stretli, ale veľa ste toho necvičili, lebo mali ste si čo povedať... poznáte to, však? Musíte vytrvať! Nikdy sa nespoliehajte na toho druhého. Keď ste sa rozhodli, že zabojujete, tak chodťe si odcvičiť tréning, aj keď sám/sama. Aspoň vás nikto nebude rozptylovať.

Ďalšiou chybou je, že prídete do fitka, popozerate sa, čo je voľné a podľa toho sa rozhodnete, čo idete cvičiť. Keď nemáte osobného trénera, tak musíte si premyslieť tréningový plán na celý týždeň, a toho sa aj držať. Z fitka musíte íst s "čistým svedomím" a s pocitom, že ste si ten tréning naozaj odcvičili. :)

2. CHYBA V STRAVE

Máte pocit, že už naozaj ste pre zdravé stravovanie urobili všetko. Síce ste si dali rezeň ale potom ste to vykompenzovali tým, že večeru, následne aj raňajky ste vynechali a na obed buďe len nejaký šalát… nie! Jedzte pravidelne, v malých množstvách a dbajte na príjem všetkých makro a mikroživín.

Medzi makroživíny patria:

  • bielkoviny,
  • sacharidy
  • tuky, ktoré pre organizmus zabezpečia energiu.

Počas diéty si musíte dávať pozor na dostatok bielkovín, pretože máte nižší príjem sacharidov a predsa nechcete prísť o to, o čo ste doteraz bojovali, o svaly. Svaly vám zabezpečia krásne, vyformované a pevné telo.

A z čoho sa skladajú svaly? Z bielkovín, takže musíte dbať na prijatie optimálneho množstva tejto makroživiny hlavne zo stravy, ako je mäso (kuracie, morčacie, hovädzie..), vajcia, tvaroh, jogurt, syr..a z proteínových nápojov. Netreba sa ich báť! Nie, nebudete obrovské ani príliš svalnaté a tí, ktorí sú, nenárastli z proteínových nápojov, to mi verte!!! :) Okrem toho, že sú užitočné a veľmi chutné, môžete z proteínového prášku pripraviť aj rôzné, zdravé maškrty.

3. STE NETRPEZLIVÍ

Všetko potrebuje čas. Nemôžete očakávať, že po týždni schudnete to, čo ste poctivo naberali 5, 10, 20 rokov. Optimálne chudnutie je 0,5-1 kg za týždeň (samozrejme pri veľkej nadváhe to môže byť aj viac). Takže ak potrebujete zhodiť 10 kg, môžete počítať, že s tvrdou prácou a dôslednou stravou vám to bude trvať minimálne 2-3 mesiace. Keď máte za sebou pár mesiacov zhadzovania, pri poslednej fáze sa chudnutie môže zastaviť, vtedy vám môžu pomôcť spalovače tukov (L-karnitín, alebo ThermoFit).

Strawberries And Measuring Tape

4. NEVIDÍTE VÝSLEDOK

Denne stretávam krásne ženy, ktoré sú demotivované a zúfalé, lebo cvičia a zdravo sa stravujú, predsa sú nespokojné, lebo nevidia dychvyrážajúcu zmenu na váhe. Neustále sa vážia a vôbec si nevšímajú celkový vzhľad svojho tela. To už predsa vieme, (keď nie, tak si zopakujeme), že keď vám narastú svaly, môže sa stať, že aj pri úbytku tuku sa vám váha nemusí meniť! :)

Tu prídu narad selfíčká! Stále radím, odfotte sa v rovnakom oblečení, na rovnakom mieste na začiatku a napr. po mesiaci. Keď porovnáte fotky, uvidíte zmenu a nebudete stresovať zbytočne na váhe. Svaly sú krajšie ako tuk. Budete spokojnejší a vyrovnanejší, keď sa budete sústreďovať na celkový vzhľad a nie na číslá na váhe. Držíme Vám palce. :) Vy to dáte!

5. POROVNÁVATE SA S FOTKAMI NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

Nerobte to! Väčšinou sú to fotky nafotené profesionálnym fotografom. Na fotkách sú športovci, ktorí sa tomu venujú 24/7 a dosť pravdepodobne sú akurát v súťažnej forme, vydiétovaní a mimo súťažnej sezóny tiež nevyzerajú tak ako na fotke. :)

Three Woman in Assorted-color Sport Bras Holding and Watching Their Smartphones